Katalog Stron
Katalog stron internetowych
Katalog Stron KPS.PL
Katalog Stron
Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Świętym Miejscu Sanktuarium Św. Stanisława Kostki

Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Świętym Miejscu

O parafii

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika - została erygowana 12 września 1908 r.za pośrednictwem biskupa Juliana Nowowiejskiego w Świętym Miejscu w diecezji płockiej, w dekanacie przasnyskim. Kościół pw. Narodzenia NMP, drewniany, z przełomu XIX i XX w., wewnątrz łaskami słynący obraz Matki Boskiej Bartnickiej. W parafii odbywają się 3 razy w roku odpusty: na Św. Stanisława, na Zielone Świątki (największy, na który przybywa najliczniejsza grupa pielgrzymów z sąsiednich parafii) i w dzień Matki Boskiej Siewnej. Kapliczka-rotunda murowana, z XVIII w., wzniesiona wg tradycji na miejscu objawień Matki Bożej.Wokół kościoła, na polanie murowane z kamienia polnego stacje drogi krzyżowej (inicjatywa byłego proboszcza Jana Pakieły, budowa mieszkańców wszystkich wiosek należących do parafii). Pomniki: papieża Jana Pawła II i kardynała Aleksandra Kakowskiego. Ze Świętym Miejscem związany był przez okres dzieciństwa i młodości, pisarz i prozaik Edward Kupiszewski (był synem organisty). Z parafii pochodzą księża: Jan Maruszewski, Bronisław Czaplicki, Zdzisław Kupiszewski (brat pisarza)

Od 1 września 2007 roku funkcję proboszcza parafii pełni były ekonom i dyrektor administracji kościelnymi obiektami w diecezji płockiej, ks. prałat Marek Makowski, który także od 7 września 2007 roku pełni funkcje referenta ds. misji dekanatu przasnyskiego

Według legendy krążącej po okolicznych miejscowościach w 1700 r. w koronie lipy we wsi Bartny Borek trzem dziewczynkom-pastuszkom objawiła się Matka Boska. W pobliżu lipy znajdowała się studnia, której woda miała cudowną moc i używano jej do celów leczniczych. Natomiast w miejscu objawienia zbudowano kapliczkę. Do miejsca tego licznie przybywali pielgrzymi. Po kilkudziesięciu latach woda straciła cudowną moc, kiedy to pewna kobieta utopiła w studni swoje dziecko. Na początku XX w. zbudowano drewniany kościół.

Do parafii Święte Miejsce należą miejscowości: Cegielnia, Dębiny, Frankowo, Grabowo, Klin, Krępa Nowa, Krępa Stara, Kuskowo, Lipa, Obórki, Osówiec Kmiecy, Osówiec Szlachecki, Przejmy, Sątrzaska, Szla, Wyrąb Karwacki, Święte Miejsce.